Становлення Совєтського районного суду міста Макіївки ДонецькоЇ області, як такого, нерозривно пов’язане з історією створення Совєтського району міста Макіївки та судової системи в Україні.
Історія Совєтського району м.Макіївки починається з 25 вересня 1938 року, коли рішенням Президії Верховної Ради УРСР було утворено Октябрський район м. Макіївки, який пізніше, а саме 27.10.1938 року було перейменовано в Совєтський район м. Макіївки. В склад Совєтського району м. Макіївки входили Ханженківська та Кіровська селищні ради, частини Мар’євської та Калинівської сільських рад.
Совєтський район м.Макіївки розташований на сході міста Макіївки. Великими населеними місцями району є сел. Ханжонкове та смт Кринична. В теперішній час району адміністративно підпорядковані:
- Нижнекринська селищна рада
- Криничанська селищна рада
- Верхнекринська сільська рада.
Саме з прийняттям постанови «Про введення народного суду на Україні» 4 січня 1918 року починає формуватися система судоустрою, що лягла в основу сучасної судової системи України. Цим нормативно-правовим актом було скасовано стару судову систему та утворено нові дільничні, повітові й міські суди. Такого типу суди були розташовані по всіх адміністративно територіальних одиницях м. Макіївка, в тому числі і на території Совєтського району. На підставі зазначеної постанови в 1938 році утворено народний суд Совєтського району м. Макіївки, який мав 2 дільниці. Народний суд 1 дільниці Совєтського району м. Макіївки розташовувався в приміщенні по вул. Гаврилова, а народний суд 2 дільниці Совєтського району м. Макіївки – в сел. ім. Кірова. Суд працював до початку Великої Вітчизняної війни.
Після звільнення м. Макіївки від німецько-фашистських загарбників 6 вересня 1943 року суд знову відновив свою діяльність.
30 червня 1960 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про судоустрій Української РСР», відповідно до якого замість дільничних народних судів було передбачено єдиний народний суд району чи міста, яке не мало районного поділу. Правосуддя здійснювалось Верховним судом Української РСР, обласними судами і районними (міськими) народними судами. Таким чином дільничні народні суди Совєтського району м. Макіївки стали народним судом Совєтського району м. Макіївки. Всі дільниці (перша та друга) народного суду на початку 1961 року переїжджають в одне приміщення, яке знаходилось по вул. Гаврилова, сел. Ханженкове, а пізніше, в середині 70-х років, народний суд Совєтського району м. Макіївки змінює адресу та переїжджає в приміщення по вул. Декабристів, б. 14, де розташований до теперішнього часу.
До сфери діяльності народного суду входило відправлення правосуддя по кримінальних, цивільних та адміністративних справах. Крім відправлення правосуддя, до сфери діяльності народного суду відносилось:
- проведення профілактичної роботи по попередженню злочинності в районі, ведення прийому громадян;
- здійснення контролю за підготовкою кадрів та політично - виховної роботи працівників суду;
- ведення і контроль роботи судових виконавців по виконанню судових рішень та вироків.
Згідно штатного розпису, апарат народних судів складався з голови суду, народних суддів, старшого секретаря, секретарів по кримінальним, цивільним справам, секретарів судового засідання, судових виконавців, діловода та архіваріуса. До 90-х років ХХ століття згідно штатного розпису в суді працювали 16 чоловік: голова суду (народний суддя), 3 народних судді, 4 секретаря судового засідання, старший секретар, 2 секретаря суду, діловод, старший судовий виконавець, 3 судових виконавця, 1 кур'єр-прибиральниця.
Першим головою новоутворенного народного суду Совєтського району м. Макіївки став ВОРОБЙОВ Василь Опанасович. Надалі цю посаду обіймали: КОСЕНКО Микола Миколайович, МОХНАЧОВ Микола Данилович, КОЛТУНОВ Геннадій Семенович, який очолював суд до 2006 року.
В зв’язку з проголошенням незалежності Української держави та прийняттям Верховною Радою України Концепції судово-правової реформи розпочинається новий виток в історії становлення Совєтського районного суду м. Макіївки, що триває до сьогодні.
24 серпня 1991 року, у розвиток Декларації про державний суверенітет України, був підписаний Акт проголошення незалежності України. В умовах будівництва в країні незалежної, суверенної, демократичної правової держави відбулися зміни і в судовій системі.
Систему судів загальної юрисдикції складають: місцеві суди, апеляційні суди, спеціалізовані суди з найвищим судовим органом в цій системі – Верховним Судом України.
Значення судів у житті України постійно зростає, оскільки саме на судову владу покладаються завдання захисту конституційного устрою України, забезпечення законності у державі та надійний захист прав і свобод громадян.
День 15 грудня 1992 року для судової системи України був ознаменований прийняттям Закону «Про статус суддів», згідно якого судді, як носії судової влади в Україні здійснюють правосуддя в умовах, які унеможливлюють вплив законодавчої та виконавчої влади. Цим Законом були визначені гарантії незалежності, принципи належного функціонування судової системи, умови для зайняття посади судді та припинення його повноважень. Передбачено питання матеріального забезпечення суддів, їх соціальний захист, встановлені підстави для дисциплінарної відповідальності.
Прийняття цього Закону стало важливим етапом становлення суду, як рівноправної гілки серед органів державної влади, покликаної забезпечити законність в державі.
Закон України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року, який втратив чинність з 01 січня 2012 року, «Мала судова реформа» 21 червня 2001 року, прийняття Верховною радою України «пакету» законодавчих актів про внесення змін до 12 законодавчих актів, що регулюють діяльність судових органів, визначають їх повноваження, Закон України від 7 лютого 2002 року «Про судоустрій України», який втратив чинність з 03 серпня 2010 року, якісно позначились на організації діяльності Совєтського районного суду м.Макіївки.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до закону УРСР «Про судоустрій Української РСР» від 24 лютого 1994 року № 4017-XII, опублікованого у Відомостях Верховної Ради України від 28.06.1994 року, ст. 204, назву «народні суди» була змінена на назву «районні, місцеві суди» внаслідок чого змінилась і назва: «Народний суд Совєтського району м.Макіївки Донецької області» на «Совєтський районний суд м. Макіївки Донецької області».
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» від 22 жовтня 2000 року № 2056 -111, опублікованого в Офіційному віснику України № 46/2000 р., ст.1975 - Державна виконавча служба була відокремлена від судів. Тому, від штату Совєтського районного суду м. Макіївки відділились судові виконавці.
За роки незалежності України посади суддів обіймали:
- Колтунов Геннадій Семенович (голова суду)
- Нагорняк Олег Олександрович (заступник голови суду)
- Любченко Сергій Дмитрович (працює до тепер)
- Слізевич Надія Георгіївна (працює до тепер)
- Лінник Валентин Філімонович
- Нікішин Юрій Васильович (працює до тепер)
- Трипутіна Тамара Миколаївна
- Грачов Руслан Ріфатович
- Слабкіна Оксана Анатоліївна (працює до тепер)
- Мельник Юрій Анатолійович (новообраний суддя)
- Апалькова Олена Миколаївна (працює до тепер).
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 року № 486-р «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів», розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України», «Про доступ до судових рішень», вимог процесуального законодавства, Наказу ДСА України від 23.10.2007 року № 672/к «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» з 01 січня 2008 року до штатного розпису суду введено посади консультанта з кадрової роботи, який суміщає два напрямки роботи – ведення кадрової роботи та головного спеціаліста з інформаційних технологій.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ суттєво розширено коло повноважень керівника апарату, який, зокрема, несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, яка введена в дію з 01 січня 2011 року відповідно до розділу XІІ Прикінцевих положень цього Закону.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ за головою суду закріплена представницька, адміністративна та контрольна функції.
На виконання вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 року № 1097 «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності судів та визнання таким, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» і з 01 січня 2011 року існуюча посада помічника голови суду ліквідована і до штатного розпису суду внесена посада заступника керівника апарату суду.
За часи існування Совєтського районного суду м.Макіївки кількість суддів була збільшена до 7 суддів, а штат апарату суду до 39 працівників суду з них:
- 7 посад суддів, з яких 2 адміністративні посади – посада голови суду та заступника голови суду;
- 26 державних службовців, з них: керівник апарату суду, заступник керівника апарату суду, консультант з кадрової роботи, консультант суду - 2, головний спеціаліст з інформаційних технологій, помічник судді -7, секретар судового засідання – 7, старший судовий розпорядник, судовий розпорядник, старший секретар суду, секретар суду – 3;
- 6 інших службовців та працівників, з них: завідуючий господарством, завідуючий архівом, секретар-друкарка; робітник, прибиральниця - 2.
На сьогодні головою суду є ЛЮБЧЕНКО Сергій Дмитрович, який обіймає цю посаду з 2006 року. Його заступник – КУРОВА Олена Іванівна. На посаді керівника апарату суду з 16.12.2008 року працює ЗАМУРУЄВА Ганна Володимирівна, її заступник – РИНГАЧ Олена Миколаївна.
З розвитком державності, вдосконалення верховенства права розвивається та вдосконалюється судова система, а як наслідок збільшуються вимоги до претендентів на зайняття тих чи інших посад в апараті суду. Більшість працівників апарату суду мають вищу, зокрема і юридичну освіту з освітньо-кваліфікаційними рівнями магістра, спеціаліста, бакалавра та молодшого спеціаліста.
Тривалий час (понад 10 років) в Совєтському районному суді м. Макіївки Донецької області наполегливо і самовіддано працюють:
- завідуюча господарством СЕНЧУКОВА Лілія Андріївна – з 23.07.1963 року;
- секретар-друкарка ГЕРАСИМЕНКО Надія Іванівна – з 16.04.1981 року;
- секретар суду КСЕНОФОНТОВА Світлана Петрівна – з 31.08.1988 року;
- старший судовий розпорядник МИХАЙЛОВА Ольга Іванівна - 10.03.1989 року;
- секретар судового засідання ШПАЧЕНКО Світлана Вікторівна – з 17.10.1995 року;
- помічник судді СКИЧКО Олена Вікторівна – з 05.06.1996 року;
- старший секретар ІЛЬІНА Тетяна Дмитрівна – з 30.07.1996 року;
- помічник судді СЯБРО Ірина Миколаївна – з 26.02.1997 року;
- судовий розпорядник СЕНЧУКОВА Олена Анатоліївна – з 08.04.1997 року;
- помічник судді МАВРОДІ Валерія Валеріївна – з 27.09.2001 року;
- помічник судді НІКУЛІНА Анастасія Михайлівна – з 30.10.2001 року;
- керівник апарату ЗАМУРУЄВА Ганна Володимирівна – з 23.08.2002 року.
Колектив суду складається з професіоналів високого рівня, які мають значний досвід роботи. На сьогодні з 7 суддів суду 6 суддів обрані на посади безстроково. В колективі створені умови для професійного росту працівників, а саме:
- СЛАБКІНА Оксана Анатоліївна, яка обіймає посаду судді, працювала помічником голови суду, помічником судді;
- МЕЛЬНИК Юрій Анатолійович, який обіймає посаду судді, працював помічником голови суду, помічником судді;
- ЗАМУРУЄВА Ганна Володимирівна, яка обіймає посаду керівника апарату суду, до того з 23.08.2002 року працювала секретарем суду, консультантом суду.
- РИНГАЧ Олена Миколаївна, яка обіймає посаду заступника керівника апарату суду, до того з 2007 року працювала секретарем судового засідання, консультантом суду.
Колишні працівники апарату Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області працюють юрисконсультами на підприємствах, нотаріусом, адвокатами, спеціалістами в органах прокуратури та юстиції тощо.
З 01 січня 2011 року, відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року, Совєтський районний суд м. Макіївки перейшов на реєстрацію справ, заяв, документів у суді та автоматизований розподіл справ засобами автоматизованої системи документообігу суду.
На сьогоднішній день Совєтський районний суд м. Макіївки Донецької області розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення в порядку першої інстанції.